Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna www.proantica.fora.pl
forum stowarzyszenia Pro Antica (www.proantica.org)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opis pancerzy rzymskich

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna -> Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gelo
Administrator



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 463
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:14, 04 Lis 2009    Temat postu: Opis pancerzy rzymskich

Opis pancerzy rzymskich

Zbroją, która cieszyła się popularnością w armii rzymskiej zarówno w okresie republiki jaki cesarstwa była kolczuga czyli tzw. lorica hamata. Jej pochodzenie jest trudne dziś do ustalenia. Najstarsze fragmenty splotu kolczego pochodzą ze starożytnych grobowców scytyjskich z VI lub V w. p.n.e. Na ciągłość jej użycia wskazuje malowidło żołnierza najemnego z Galacji w krótkiej, pozbawionej rękawów kolczudze datowane na III lub II w. p.n.e. Rzymski pisarz Varrus stwierdza ze Rzymianie zaadoptowali hamatę od galijskich Celtów.



Niezależnie od tego kto ją pierwszy zastosował i gdzie się pojawiła jako pierwsza Rzymianie przejęli ją z powodzeniem. W czasach wojen Rzymu z Kartaginą zbroje taką nosili tylko najbogatsi żołnierze spośród tzw. triari i principes. O jej skuteczności świadczy fakt ze po bitwie pod Kannami w 216 r. p.n.e. żołnierze Hannibala odzierali martwych Rzymian z kolczug zastępując nimi pancerze lniane linothorax oraz kirysy torsowe.
Po reformie Mariusza pod koniec II w. p.n.e., który przekształcił armie obywatelska w armie zawodową, kolczuga stała się standardem na wyposażeniu legionisty aż do mniej więcej czasów cesarza Tyberiusza.
Hamata występowała najczęściej w dwu odmianach ze wzmocnieniem na barkach w postaci kołnierza. Pierwsza swoim krojem naśladowała grecki linothorax połączony z przodu metalową płytką lub esowatym hakiem. Druga posiadała kołnierz naśladujący galijską pelerynę kolczą, chroniąca tez ramiona.
Kolczuga była czaso - i pracochłonna. Jej wykonanie w zależności od stopnia skomplikowania i rozmiaru mogło zabrać do kilku miesięcy. Zazwyczaj składała się z ok. 20 tys. ogniw o średnicy od 4 do 8 mm . Najczęściej spotykany splot to 1 w 4. Jedno otwarte ogniwo zamykało nitem cztery pozostałe. Pełne ogniwa uzyskano najczęściej wybijając je z arkuszy blachy. Inne sploty wykonywano z ciętego drutu, a ogniwa zamykano zaginając je bez nitowania. Oczywiście ich wytrzymałości i odporność na ciosy była zależna od jakości splotu. Waga kolczugi to średnio od 8 do 12 kilogramów. Hamata, jak każda zbroja posiadała zalety i wady. Jej podstawowymi zaletami były elastyczność i przewiewność. Dobrze chroniła przed cieciami, znacznie gorzej przed pchnięciami a grotami strzał które mogły rozerwać ogniwa. Była pracochłonna i stosunkowo ciężka. Jej ciężar spoczywał głownie na barkach żołnierza. Częściowo niwelował to pas żołnierski balteus, który przejmował ciężar na pas biodrowy.



Lorica squamata - zbroja łuskowa, sądząc zarówno po znaleziskach jaki i przedstawieniach figuralnych nigdy nie cieszyła się wśród Rzymian taką sama popularnością jak kolczuga (hamata). Być może bardziej popularna wśród kadry oficerskiej lub kawalerii w ogóle. Była używana prze armie świata antycznego już od dawna. Najwcześniej na wschodzie już w XVII w stosowana przez Egipcjan, Asyryjczyków oraz ludy koczownicze jak Scytowie czy Sarmaci.
Płytki w kształcie łusek zaokrąglonych na dole wykonywano z brązu lub żelaza. Były małych rozmiarów, średnio od 2 na 1, 2 cm lub 1,5 na 1 cm. Posiadały u góry otwory które służyły do łączenia pojedynczych płytek za pomocą drutu w rzędy a następnie gotowych rzędów łusek do podłoża skórzanego lub materiałowego. Układane były tak ze zachodziły na siebie naprzemiennie. Mogły mieć wariant z kołnierzem podobnie jak hamata.
Prosta squamata mogła być wykonana przez mniej wprawnych rzemieślników. Mogła być łatwo naprawiona nawet przez żołnierza i co najważniejsze była mniej kosztowna niż hamata. Jej stosunkowo mała popularność u Rzymian wynikała z tego ze squamata nie jest ani tak elastyczna ani odporna jak kolczuga a poza tym jest dosyć ciężka. Nie chroniła tak dobrze przed cięciami jak kolczuga , lepiej jednak przed pchnięciami. Być może dlatego była preferowana prze kawalerie walcząca z piechotą barbarzyńska używającą włóczni jako głównej broni ofensywnej. Pod squamate (i nie tylko) często wkładano kaftan do którego przymocowane były skórzane pasy zwane pteruges , ułożone naprzemienne zwykle w dwa rzędy. Pteruges chroniło podbrzusze uda i ramiona.



Pancerzem, który jest najbardziej rozpoznawalny i kojarzony z rzymską armia jest tzw. lorica segmentata czyli tzw. pancerz folgowy. Jest to nazwa współczesna. Dziś nie wiadomo jak nazywali ja Rzymianie. Występowały w kilku odmianach i typach. Do dziś zidentyfikowane i sklasyfikowane są na podstawie znalezisk archeologicznych pancerze typu : Corbridge A i B oraz Newstead. Tego rodzaju zbroje zaczęły się pojawiać na pewno już za Tyberiusza. Były to pierwsze płytowe i w pełni funkcjonalne pancerze, pomijając mykeńską zbroje z Dendry (XV w. p.n.e.). Geneza i pochodzenie segmentaty jest trudne do ustalenia z cala pewnością. Istnieje kilka co najmniej teorii m. in. o gladiatorskim rodowodzie segmentaty i nieskuteczności kolczugi (hamaty) przed bronią typy pilum co ujawniło się w czasie starć pomiędzy legionistami podczas wojen domowych u schyłku republiki. Jest i taka która mówi ze poważne straty nie tyle liczbowe (które nawiasem mówiąc można było stosunkowo szybko wyrównać) co sprzętowe z roku 9 n.e. podczas tzw. katastrofy w Lesie Teutoburskim, kiedy to zniszczone dosłownie zostały trzy legiony musiały być szybko i masowo uzupełnione.
Niezależnie od teorii na temat powstania segmentaty wydaje się ze było to wymysł typowo rzymski, w każdym razie nie ma dostatecznych dowodów na to ze było inaczej.
Zasadniczo segmentata składa się z czterech części: dwóch naramienników i dwóch osłon tułowia złożonych z folg i wygiętych półkoliście a mocowanych z przodu oraz z tylu za pomocą rzemieni. Folgi nakładały się z góry na dol. obliczone na ataki kawalerii oraz żołnierzy broniących murów.
Obecnie sklasyfikowany jako pancerz typu A był powszechnie używany w czasach Klaudiusza i inwazji Wielkiej Brytanii (43 n.e.). Pewne elementy znajdywane w miejscach baz zaopatrzeniowych na brytyjskim wybrzeżu sugerują ze w tym tez mniej więcej czasie w użycie wchodziła odmiana typu B. Rekonstrukcja i klasyfikacja tych pancerzy była jedynie możliwa dzięki odkryciu z 1964 roku w Corbridge (dawniej Corstopitum) w pobliżu wału Hadriana. Znaleziono tam w drewnianej skrzyni ukrytej pod podłogą budynku obydwa typy. Różnica pomiędzy nimi znajduje się w sposobie mocowanie naramienników. Typ Corbridge A posiada naramienniki mocowane do osłon tułowia za pomocą skórzanych pasów i sprzączek. Typ Corbridge B ma naramienniki mocowane hakami do korpusu. Po dwa z przodu i z tylu. Okucia pancerzy i elementy mocujące (często zdobne) wykonywano zasadniczo z brązu. Kolejnym z zarazem ostatnim w pełni sklasyfikowanym pancerzem jest tzw. Newstead. Jego fragmenty znaleziono w pobliżu dawnego fortu rzymskiego Trimontium (Newstead) na terenie Szkocji. Pozbawiony haków oraz mocowań w postaci sprzączek i skórzanych pasków był ze wszystkich typów najmocniejszy i najbardziej wytrzymały oraz w pełni funkcjonalny. Prawdopodobnie jego przedstawienie pojawia się najczęściej na kolumnie Trajana. Pancerze takie pojawiły się prawdopodobnie ok. 70 - 80 roku n.e. i przetrwały do końca wieku II. Używane coraz rzadziej w wieku III aż do całkowitego wycofania. Zaletą segmentaty był fakt że dysponując ówczesnymi narzędziami i materiałami można ją było wykonać w 60 godzin. Był to elastyczny i relatywnie lekki pancerz w porównaniu z kolczugą i zbroją łuskową. Jej waga zależała po grubości użytej blachy. Ocenia się, miedzy innymi na podstawie rozmiarów wykopanych pancerzy w Corbridge że przeciętny wzrost mieszkańca Italii wynosił w tamtych czasach 160 - 165 cm . W związku z tym masa pancerza wynosiła ok. 6-7 kilogramów.
Pancerz ten jak każdy inny posiadał wady. Źle lub niedbale wykonane mocowanie powodowały niekończące się naprawy. Być może dlatego typ A i B zastąpiła segmentata typu Newstead. Segmentata nie chroniła też dostatecznie podbrzusza oraz pachy, ale te chronione były duża tarczą. Takie zbroje miały swoje kontynuacje w czasach średniowiecza i renesansu a i później w polskiej wojskowości w czasach Jana III Sobieskiego znalazły swoje naśladownictwo.



Na podstawie:


L.Allason - Johnes and M.C. Bishop - Excavations at Roman Corbridge - The Hoard
H. Russel Robinson - The Aromour of Imperial Rome
J.C. Coulston - Military Equipment and Identity of Roman Soldiers
P.Conolly: Greece and Rome at War
J. Warry: Armie świata Antycznego
Z.Żygulski jun.: Broń Starożytna.
M.Simkins: The Roman Army from Caesar to Trajan


Autor: Kuba


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez gelo dnia Śro 19:20, 04 Lis 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna -> Artykuły Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin