Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna www.proantica.fora.pl
forum stowarzyszenia Pro Antica (www.proantica.org)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sztylet i pas podtrzymujący broń

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna -> Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gelo
Administrator



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 463
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:27, 04 Lis 2009    Temat postu: Sztylet i pas podtrzymujący broń

Sztylet i pas podtrzymujący broń

Pas - (Cingulum militare)

Praktycznym zastosowaniem pasa wojskowego było przeniesienie ciężaru zbroi, najpierw kolczugi (hamata) potem pancerza foliowego (segmentata), z barków na staw biodrowy. Oczywiście poza tym służył do troczenia miecza oraz sztyletu. W czasach Augusta zwyczajem było noszenie dwóch spiętych na krzyż pąsów , osobno dla miecza i puginału. Z biegiem czasu powrócono jednak do pojedynczego pasa. Na początku pierwszego stulecia naszej ery pojawiła się osłona podbrzusza. Początkowo jako naśladownictwo celtyckiego zwyczaju rozcinania końcówki szerokiego pasa na cztery węższe używając jednego z nich do mocowania pasa.. W połowie stulecia osłona stała się oddzielnym elementem dołączonym do jednego z pasów , zazwyczaj do tego na którym znajdowało się pugio. Poszczególne paski od czterech do ośmiu były bogato zdobione dużymi guzami - ćwiekami. Wykonywane z brązu z dekoracyjną puncą na środku mogły być częściowo cynowane lub rzadziej posrebrzane dla lepszego efektu. Biorąc pod uwagę pragmatyzm Rzymian obok oczywiście ozdobnej funkcji posiadały zapewne walory praktyczne. Mogły chronić podbrzusze przed cieciami mieczem; zasłaniały "wstydliwą" cześć ciała w przysiadzie, obciążając tunikę. Nie można zapominać ze mogły wywoływać pewien efekt psychologiczny - powiedzmy kilka albo nawet kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy błyszczących w słońcu , pobrzękujących cingulum zapewne robiły mimo wszystko nieme wrażenie na bądź co bądź prymitywnym wrogu. Stopniowo odchodzono jednak od użycia takich pasów tak że na przełomie II i III wieku pojawia się naśladownictwo germańskiego szerokiego pasa tzw. balteus.


Sztylet - (Pugio)

Sztylet (pugio) podobnie jak gladius był hiszpańskiego pochodzenia. Mógł być bogato dekorowany czerwoną emalia bądź inkrustowany. Rękojeść wykonywano z drewna i wykładano często rogiem, kością. Lub metalem(cienki brąz lub żelazo). Głownia posiadała liściasty kształt a jej rozmiary zmieniały się z czasem i wynosiły do 17 do 25 cm długości i 3 do 5 cm szerokości. Była plaska a jelec był początkowo przynitowany do niej. Pochwa była skonstruowana tak jak pochwa mieczy, drewniana spoina pokryta skorą okuta metalem i często bogato dekorowana. Dla uproszczenia wprowadzono klasyfikacje dwóch typów pochew A i B. Typ A posiadał metalowe okucia wierzchu i spodu pochwy zespolone razem nitami, z drewnianym spoiwem w środku, do którego przymocowane byle cztery ryfki. Typ B to drewniana środek pokryty skorą. Front pochwy okuwano metalem a mocowania były jednoczenie ryfkami. Do których mocowano rapcie. Typ A wyszedł z użycia ok. 50 roku n.e., typ pozostał jeszcze w użyciu.



Na podstawie.


M.Simkins: The Roman Army from Caesar to Trajan
Conolly: Greece and Rome at War
J. Warry: Armie świata Antycznego


Autor: Kuba


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna -> Artykuły Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin